Bilgi Denizi
Bilginin Mavi Yüzü
Devlet Kurumları

Pasaport Randevu Gerekenler

Pasaport Randevu Gerekenler Günümüz şartların da iş için seyahat için ya da eğitim için yurtdışına çıkmak neredeyse olağan hale geldi. Yeni dünya düzeninde sınırların ortadan kaldırılma düşüncesi hem seyahat etmeyi kolaylaştırdı hem de çok sık kullanılması nedeniyle ulaşım maliyetlerini de düşürdü. Artık İzmir’den İstanbul’a uçtuğunuz fiyata Berlin’e uçak bulabilmeniz mümkün. Fakat ne yazık ki yurtdışına çıkma planları yalnızca ulaşım ve konaklama harcamalarıyla sınırlı değil. Başka bir ülkeye giriş yapabilmek için her şeyden önce elimizde geçerli bir pasaportun ve eğer gittiğimiz ülkeye ait vizeye ihtiyacımız var.

Pasaport Randevu Gerekenler

 Neden Pasaporta İhtiyacımız Var?

Yurtdışına çıkarken yanınızda bulundurmanız gereken en temel şey pasaporttur. Bazı anlaşmalı ülkeler dışındaki ülkelere kesinlikle T.C. kimlik kartınızla giriş yapamazsınız. Bunun sebebi uluslararası alanda pasaportunuzun sizin kimliğiniz olmasıdır.

Pasaporttaki parmak izi dahil tüm bilgileriniz uluslararası sisteme işler ve herhangi bir ihtiyaç durumunda bulunduğunuz ülke tarafından ulaşılabilir. Bu nedenle yurtdışı seyahatlerinde pasaport olmazsa olmazdır.

 Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu kadar gerekli olan pasaportu çıkarmak için yapmanız gerekenler nelerdir? Pasaport başvuruları Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılır. Öncelikle pasaport başvurunuz için Emniyet Genel Müdürlüğü web sitesinde e-pasaport bölümünden bir randevu oluşturmanız gerekmektedir. Karşınıza çıkan sayfada yazan bilgileri girdikten sonra bulunduğunuz ya da başvuru yapmak istediğiniz ili ve ilçeyi seçerek mevcut Emniyet Müdürlüklerinden sistemdeki size uygun bir zamanı seçerek randevu oluşturabilirsiniz.

Aklınızda nasıl yapacağım diye endişeleriniz olabilir ama aslında bu oldukça basit bir adımdır. Fakat unutmamalısınız ki herhangi bir sebepten dolayı randevuya gidemeyecek olursanız hem sistemi meşgul etmemek hem de başkalarının zamanını almamak adına randevunuzu iptal etmelisiniz. Bunu yine randevu aldığınız sistemden randevu numaranızı girerek gerçekleştirebilirsiniz. Sistem size 1 ay içinde toplam 3 kez randevu iptal hakkı tanımaktadır.

 Pasaport Randevusunda Gerekenler

Yurtdışında kullanabileceğiniz toplam 5 farklı pasaport türü bulunmaktadır;

* Bordo Pasaport (Umuma Mahsus Pasaport)

* Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport)

* Gri Pasaport (Hizmet Pasaportu)

* Siyah Pasaport (Diplomatik Pasaport)

* Kırmızı Pasaport (Geçici Pasaport)

İstenilen belgeler mevcut işinize, çalıştığınız yere göre farklılık gösterebilir. Fakat en çok kullanılan umuma mahsus bordo pasaport başvurusunda istenilen belgeler şunlardır;

Nüfus Cüzdanı; T.C. kimlik numaranızın olduğu bir nüfus cüzdanı olmalıdır. 15 yaşından büyüklerde fotoğraflı olması şarttır.

2 Adet Biyometrik Fotoğraf; 5X6 cm boyutunda olmalıdır çünkü daha küçük boyuttaki fotoğrafların taranması sistem tarafından yapılamamaktadır. Fotoğraf, cepheden çekilmiş, güneş gözlüğü ya da yüzün herhangi bir bölümünü kapatan bir aksesuar içermeyen, arka fonu beyaz renkte olmalıdır. Kesinlikle çerçeve içermemelidir. Fotoğraf karesinde yüz 32-36 mm arasında olmalıdır

Pasaport Harç Bedeli Makbuzu; Tüm bankalara yatırabileceğiniz, her yıl Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen miktarı ödediğinize dair dekonttur. Bu dekont yetkili imzası ve “tahsil edilmiştir” ibaresi basıldıktan sonra “mükellef” yazılı birinci nüshasının alınması gerekmektedir.

Önceki Pasaportlar; Eğer başvuru sahibinin daha önce çıkarmış olduğu kullanılmış ya da kullanılmamış bir pasaportu varsa başvuru esnasında bunun da bulundurulması gerekir. Eğer daha öncesinde aldığınız bir pasaportunuz yoksa endişelenmeyin bu madde sizi kapsamıyor.