Bilgi Denizi
Bilginin Mavi Yüzü
Genel Bilgiler

Elektronik Bir Aleti Bilgisayarla Çalıştırmak

Elektronik Bir Aleti Bilgisayarla Çalıştırmak Öncelikle insanlar kullandıkları eşyaları daha çok kontrol etmek istediler. Bunun için yazılım ve donanımları kullanmak zorundaydılar. Teknolojiden sonuna kadar yararlanmak istediler ve bunun için bazı eşyalarını elektrik sayesinde daha işlevsel bir hale getirdiler. Elektronik eşyaların elektronlar sayesinde diğer cihazlarla haberleşmesi için yazılıma ve donanıma ihtiyaç duyarlar. Bunlar kablolu ve kablosuz veri aktarımı şeklinde ikiye ayrılır.

Elektronik Bir Aleti Bilgisayarla Çalıştırmak

Kablo İle Çalıştırmak

Kablo ile çalıştırmak günümüzde eskimeye başlasa da daha hızlı bir veri aktarımı sağlar. Ayrıca kesintisiz ve daha güvenilir olduğu için hala tercih ediliyor. Kablosuz sinyaller yoluyla olan iletişimin gelişmesi gelecekte kabloların ortadan yok olmasını sağlayacaktır. Hatta şebeke elektriğinin bile kablosuz olması hayal değildir. Bunun için geçmişte Tesla icat ettiği Tesla Bobini ile çözüm üretmeye çalışsa da o yıllarda destek görememiş ve geliştirememiştir.

Elektrik arkları ile elektrik iletimini sağlamaya çalışsa da çok verimli bir şekilde elektriği iletmekte başarı sağlayamamıştır. Günümüzde bilgisayar sayesinde çoğu cihazı USB veya benzeri girişler vasıtasıyla çoğu elektrikli alet bağlayabiliriz. Hatta yazılım sayesinde ekranda cihaza yönelik pek çok bilgiye ulaşabiliriz.

Kablosuz Çalıştırmak

İnsanlar artık teknolojinin gelişmesiyle daha işlevsel ve daha verimli cihazlar kullanıyor. Kablosuz haberleşme sayesinde cihazlarını kolayca kontrol edebiliyorlar. Örnek vermek gerekirse lambayı açmak için duvardaki düğmeye basmak yerine sesle ”çalış” diyerek açılabiliyor. Hatta bunun gelişmiş boyutu akıllı ev sistemleridir. Günümüzde çok yaygın ve ulaşılabilir değil fakat gelecekte her evde mutlaka olacaktır. Cihazları çalıştırmak için daha az yorularak ve elimizin altında olan klavye ve farelerden her şeyi kontrol edebilmek artık ulaşılmaz bir güç değildir.

Herkesin cebindeki cep telefonları bile artık çoğu şeyi ulaşılabilir hale getiriyor. Cep telefonlarını güncellemek için kablosuz veri aktarımı önerilmiyor. Yarıda kesilebilir diye kablo ile USB kullanarak cihaza bağlayarak güncellenmesi önerilmektedir. Bunun için cihazı açmak, kapatmak, üzerinde kontrol sağlamak ve veri aktarımı en sağlıklı ve en güvenilir yolu kablolu bir şekilde bağlamaktır. Ayrıca cihazları açmak ve kapamak için artık klavye ve fareye ihtiyaç duymadan da mümkündür. Basit bir devre kartı ile programlama kullanılarak yapılabilir.